Dr. Gerald D. Cobb 6th Grade Campus Teachers

 

Team C

*Shannon York - Math

**Adrian Colchado - Social Studies

Ashtan Johnson- Reading

Ginalyn Burra - Reading/English

Jocelyn Fortuna- Math

Linda Washington - Science

Eboni Long - Reading/English

 

Team O

*Brisia Najera - Math

Joette Boyer - Reading/English

Asheley Hughley - Reading Co-Teacher

Marilyn Rodriguez - Math

Alexandria Reason - Math Co-Teacher

Brett Simoni - Social Studies

Cecilia Thomas - Reading/English

Azionne Vorrice - Science

Eboni Long - Reading/English

 

Team U

Angie Cruz - Math

Chima Aguocha - Reading

Jasmine Taylor - English

Sonya Pichon- ELA Co-Teacher

Shanitra Davis - Math Co-Teacher

Claudia Ledezma- Cortez - Social Studies

Lydia Martinez - Reading/English

Celia Garcia - Science

Zaida Ledezma - Math

 

Team G

*Terry Briggs - Math

**Tamieka Tibbs- Reading/English

** Regina Wasson - Math

**Edwin Burns - Science

Gloria Carrington- Reading/English

Haydee Mathews - Social Studies

Leanna Aguirre - Reading/English

 

ESL

Yesenia Hernandez - NAC/ESL

Cynthia Yell - PS/Current Events

**Catherine Scurlark - ESL/Current Events

Stephanie Camarillo - ESL

 

Academic Skills

Pam Lilly - Math +

Paulette Brooks - Language Enrichment/Reading   

                                     Strategies

Gloria Carrington - Reading +

 

 

Behavioral Management

Courtney Lane - ISS

 

Gifted/Talented

Jessica Rainey - Encounters

 

Communities in Schools

Renee Payne

 

Team Leaders*

C - Shannon York

O - Brisia Najera

U - Angie Cruz

G - Terry Briggs

A - Alicia Woods

R - Demetria Priestley

S - Sharon Leger

 

 

Team A

*Alicia Woods - Reading/English

Leanna Aguirre - Reading/English

Tracy Bean - Math

Andrea Gray - Math

Karen Sahagun - Science

Aaron Eilers - Social Studies

Cheryl Alexander - Reading/English

 

Team R

*Demetria Priestley - Math

Stacely Aguilar - Reading

Reginald Hooey - Math

Fleur Swartz - Science

Mary Mahoney - Reading/English

Christopher Sallis - Social Studies

Cynthia Yell - Reading/ESL

 

Team S

*Sharon Leger - Science

Samantha Volking - Reading/English

Tam Ho - Math

Juan Segeada - Social Studies

Serina Matlock - Reading/English

Edna Gallardo - English/Reading

Taylor Joseph - Math

 

Special Education

**Karina Lopez - Resource Reading/English

Melinda Rachal - READ 180

Janie Baszile - Resource Math

Alexandria Windfont - Math Co-Teacher

Amber Dunahoo - Structured Learning

Angela Roque - Life Skills

Reginald Brown - PASS

Clarissa Walker - PASS

Alondria Brooks - FOCUs

 

Electives

*Mae Walker - Choir

Michael Tenaglio - Band

Jose Salazar - Band

Samantha Vickery - Band

Sarita Mills - Choir

Sean Morales - Art

Lester Charles - Comp. App.

Leanna Aguirre - Journalism

LaShanda James - Speech

Michael Barrick - Outdoor Education

Lester Brooks - P.E.

Ben Duron - P.E.

Leah Rodriguez - P.E.

Esmeralda Gil - P.E.

 

Support Staff

Lori Dyess - Math Instructional Specialist

Rocio Gamboa - Diagnostician

Kathy Kellogg - Nurse

Talisha Machuca - ELA Instructional Specialist

Beth Dunn - Librarian

Melanie Flores - Technology Instructional Specialist

Jessica Rainey - Encounters Specialist

 

Department Chair**

- Electives

Regina Wasson - Math

Tamika Tibbs - Language Arts

Edwin Burns - Science

Karina Lopez - Special Ed.

Catherine Scurlark - ESL

Adrian Colchado - Social Studies