Galena Park Middle School's Teams and Teachers

  • 8th Grade Reading/ELA
    8th Grade Reading/ELA
    From left to right:  Tia McKinney, Jodie Gonzales, Angela Etienne, Mary Craven, Cohen Landry, Linda Branon, Debra Davis

    7th Grade - Reading/ELA
    7th Grade - Reading/ELA Teachers
    From left to right: Tayauna Knight, Cynthia Orton, Rebeca Garza, Sade Perry, Vanessa Macias, Victoria Abrau, Kayla Almaguer


    6th Grade - Reading/ELA/ESL
    6th Grade - Reading/ELA/ESL Teachers
    From left to right: Ashley Lopez, Brittany Bray, Opal Brown, Nancy Quested, Megan Evans, Felix Lopez-Ortiz, Erica Ortiz

    Math Department
    Math Department Teachers

    From left to right back row: Evelyn Flores, Curtis Martin, David Clark, Omar Trevino
    From left to right middle row: Amariah Chachere, Gail Weselka, Juliette Reynolds, Margaret Jones
    From left to right front row: Rodrigus Graham, Laura O'Neil, Carolina Uranga, Hilroi Euryspthee

    Social Studies Department
    Social Studies Department Teachers

    From left to right back row: Johnnie Price, Thomas Boeckers, James DeStefano, Julio Valadez
    From left to right front row: Pam Workman, Shannon Tolbert, Jessica Rodriguez

    Science Department
    Science Department Teachers

    From left to right top row: Latasha Jackson, Shelia Curtis, Stephanie Kayser,
    From left to right middle row:  Barbara Vasquez, Arlene Sahagun
    From left to right front row: Helina Bedesa, Evelyn Aaron, Irene Zepeda

    Special Education Department
    Special Education Department Teachers
    From left to right: William Smith, Juliette Reynolds, Nancy Quested, Lisa Martin, Angela Etienne, Sade Perry, Laura O'Neil, Hilroi Euryspthee

    Electives Department
    Electives Department Teachers

    From left to right back row: Justin Allen, Christopher Martinez, Ramon Cinco, Daryan Wilkerson
    From left to right middle row: Jaime Guillen, Gwendolyn Johnson, Laurie Ballesteros, Darla Combs
    From left to right front row: Maribel Fernandez, Elisa Lapaglia, Laura Bendorf, Kayla Wood

    Athletic Coaches/LOTC Instructor
    Athletic Coaches/  LOTC Instructors
    From left to right: Stephanie Fountain, Chris Hall, Sargeant Robinson, Matthew Wright, Josian Wade

    Instructional Specialists/Support Staff
    Instructional Specialists/Support Staff
    From left to right: Stephanie Kayser, Howard Cook, Luis Alvarado, Misty Hummel, Carolina Uranga, Cheryl Slaid

    Special Education Paraproffesionals
    Special Education Paraproffesionals
    From left to right: Joey Espinosa, Debra Willis, Julie Herman, Maricela Elizondo, Adriana Arguello, Elida Pena

    Librarians
    Librarians
    From left to right: Elisa Lapaglia and Evangelina Torres